Wamtechnik wspólnie z Fundacją Las Na Zawsze w trosce o planetę

Działamy już ponad 30 lat,
zatrudniamy ponad 300 osób,
a w tym roku sadzimy 3000m2 lasu!

Rok 23 jest rokiem wielu wyzwań dla naszej firmy, inwestujemy w nową hale produkcyjną i nowe projekty. Działamy na wielu płaszczyznach, a jedną z nich o której z przyjemnością informujemy są działania spółki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wspólnie z Fundacją Las na Zawsze i naszym zespołem posadzimy 3000m2 lasu, skupimy się również na edukacji zespołu w zakresie korzyści jakie niesie za sobą każde posadzone drzewo. W ten sposób dorzucimy swoją cegiełkę w walce o przeciwdziałanie zmianom klimatu i zachowania neutralności klimatycznej.

3000m2 lasu, który ma rosnąć zawsze!

Współpracując z Fundacją Las Na Zawsze mamy pewność, że posadzony las zostanie z nami na zawsze. Dlaczego?
Fundacja zabezpiecza lasy przede wszystkim prawem własności, ale także poprzez zabezpieczenia finansowe czy społeczne. Ziemia, na której rosną Lasy Na Zawsze jest własnością Fundacji. A ta, z kolei, w swoim statucie zablokowała wszelkie działania gospodarcze, które mogłyby dziać się na terenach leśnych. Docelowo Fundacja dąży do zmiany prawa i wprowadzenia nowej formy ochrony prawnej – Obszarów Społecznie Chronionej Przyrody.

Robimy miejsce dla natury!

Partner akcji – Fundacja Las Na Zawsze chroni dojrzałe ekosystemy leśne, sadzi młode, bioróżnorodne lasy i edukuje. Z przyjemnością włączamy się w akcję Las Na Zawsze, wspólnie z innym partnerami posadzimy las składający się z rdzennych gatunków drzew, będący również schronieniem dla ptaków, owadów i innych gatunków zwierząt. Jako #WamtechnikTeam będziemy częścią społeczności działającej na rzecz planety włączając się w akcje odpowiadającą na potrzeby dzisiejszego świata.

Czy jesteśmy świadomi co daje nam las?

Drzewa pojawiły się na świecie już blisko 300 milionów lat temu, a człowiek rozumny liczy sobie dopiero ok 200 tysięcy lat.  Przez dziesiątki tysięcy lat las dawał nam schronienie, jedzenie i drewno. Naukowcy stale przeprowadzają badania na temat wpływu lasu na naszą planetę. Wiemy już, że z pewnością utrzymują nas przy życiu, uczestniczą w wielu procesach utrzymujących klimat naszej planety w równowadze. Zapewniają stabilne warunki do życia i naprawiają to, co my niszczymy wraz z rozwojem gospodarczym.

Poprzez liście, igły pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery.

1 ha lasu pochłania rocznie 7 ton CO2. To tyle, ile produkują rocznie 4 samochody osobowe!

W procesie fotosyntezy drzewa pobierają z atmosfery dwutlenek węgla, zostawiają sobie węgiel i wysyłają z powrotem do atmosfery tlen. W skali Ziemi lasy odpowiadają za około 15% produkcji tlenu.

Jedna sosna to tlen dla 3 osób, a duży Buk jest w stanie wyprodukować tlen dla 14 osób!

To ile drzewo wyprodukuje tlenu zależy od jego wieku. W pierwszych latach życia bilans jest niekorzystny, jednak później produkcja tlenu rusza na potęgę. Szacuje się, że jedno dorosłe drzewo produkuje tyle tlenu, co 1500 młodych.

Produkcja tlenu i pochłanianie CO2 to jedne z wielu korzyści jakie przynosi nam las. Lasy nas chronią obniżając temperaturę, magazynując wodę, obniżając poziom smogu, chroniąc przed powodziami. Nie możemy zapominać o aspektach zdrowotnych. Las reguluje ciśnienie, wzmacnia odporność, relaksuje i ma terapeutyczną moc.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Partnera akcji https://lasnazawsze.org.pl/

Ty też możesz być częścią tej akcji i samodzielnie posadzić kawałek lasu.

 Wesprzyj Fundację: https://www.lasnazawsze.org.pl/posadz-kawalek-lasu/

<< wróć do listy artykułów