Czy czekają nas poważne opóźnienia w dostawach akumulatorów do pojazdów elektrycznych?

Dwa koreańskie giganty – SK Innovation i LG Chem – weszły na drogę sądową, oskarżając się nawzajem o naruszenie patentu na produkcję ogniw Li-Ion. Jak wynika z analiz spraw sądowych w USA, obu przedsiębiorstwom zależy, aby powstrzymać rywala przed importem i sprzedażą akumulatorów EV przeznaczonych do samochodów elektrycznych produkowanych na terenie Stanów Zjednoczonych.

Przedstawiciele Volkswagena wyrazili zaniepokojenie, że przy zablokowaniu dwóch głównych producentów akumulatorów zabraknie zasilania dla wszystkich samochodów elektrycznych, które planują wprowadzić na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat. Warto również zauważyć, że prognozy pokazują, iż ogólny rynek akumulatorów EV ma wzrastać o 23% rocznie, osiągając do 2025 roku wartość 167 mld USD.

Jeśli spór faktycznie doprowadzi do blokady produkcji w fabrykach dwóch głównych światowych producentów, to realizacja międzynarodowych planów zwiększenia udziału pojazdów elektrycznych w gospodarce i ograniczenia emisji CO2 w transporcie będzie poważnie zagrożona. Europa nie jest gotowa na wypełnienie luki po SK Innovation i LG Chem, dlatego wszyscy z niepokojem oczekują na pokojowe rozstrzygnięcie konfliktu.

Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami całej sytuacji, zapraszamy do zapoznania się z artykułem dostępnym pod tym adresem: www.reuters.com/article/us-autos-batteries-southkorea-insight/feuding-korean-firms-risk-disrupting-electric-car-battery-supplies-idUSKBN1Y02J9.

<< wróć do listy artykułów